ARİF BALYEMEZ

1983 yılında, annenin Tuncelili babanın ise Erzincanlı olduğu bir ailenin çocuğu olarak Aydın'da doğdum. İlk okuldan lise dönemine kadar burada okudum.

 

Bağlamayla 1999 yılında tanıştım. Maddi imkansızlıklardan dolayı bulabildiğim bozuk bir bağlama ile çalışmaya başladım. Kasetlerden dinlediğim eserleri taklit etmeye çalışarak ve televizyonda ender olarak çıkan bağlama ustalarını izleyerek kendimi geliştirmeye çalıştım. Bir süre sonra dayım Kadir DOĞAN' ın bana hediye ettiği çok güzel bir bağlama ile yoluma devam ettim. Bu arada temin ettiğim Mehmet SAÇAN Çöğür Metodu' nun yardımıyla nota öğrendim. Bu dönemde gittiğim bağlama kursunu kısa bir süre sonra maddi imkansızlıklardan dolayı bırakmak zorunda kaldım. 2000 yılında tarih öğretmenim Orhan AKSAKAL' ın desteğiyle Eğitim SEN' de dersler vermeye başladım. Buradan edindiğim gelir güzel bir müzik seti almamı sağladı ve daha iyi duymama, kendimi geliştirmeme yardım etti. Bu arada Eğitim Sen'in sağladığı kontenjan ile dershaneye gittim ve 2002 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliğini kazandım. İstanbul Kadıköy'de okumanın verdiği avantaj ile Maltepe'de bulunan Erdal Erzincan Saz Kursu'na başladım ama kısa bir süre sonra ekonomik sıkıntılardan dolayı burayı da bırakmak zorunda kaldım. Okulumdan 2006 yılında mezun olduktan sonra Aydın'a geri döndüm ve 2007 yılında eşim Pınar BALYEMEZ ile evlendim. Kız kardeşim Ayla BALYEMEZ'in solist olduğu Grup DEĞİRMEN'de dört yıl bağlama çaldım ve bu süre içerisinde sürekli bağlama eğitimi verdim.  2010 yılında oğlum dünyaya geldi ve onun getirdiği zorunluluktan dolayı 2011'de hazırlandığım Kpss sınavını kazanarak Doğubeyazıt' da ilk görevime başladım ve beş yıl orada görev yaparak doğu hizmetimi bitirdim. Buradaki hizmetim süresince Neşe Sanat isimli müzik kursu çatısında bir çok kişiye bağlama dersi verdim. 2017 yılında Kuşadası'na tayin oldum şu anda ise Aydın'ın Efeler (Merkez) ilçesinde Baltaköy Ortaokulu'nda görev yapmaya devam ediyorum.

Maddi sıkıntılardan dolayı iki defa gittiği kursu bırakmak zorunda kalan biri olarak insanların ücretsiz eğitim alma haklarının olduğuna inanıyorum. 2000 yılından beri bağlama dersleri veriyorum. Bu sürede edindiğim bilgileri ve tecrübeyi ücretsiz olarak paylaşmakta hiç tereddüt etmedim. Evet ücretli dersler olacaktır ama birileri mutlaka diğerlerini düşünmeli.